Bezpieczeństwo żywnościowe

Mieszkanka Kiabakari przygotowuje do spożycia zieleninę wyhodowaną w przydomowym ogrodzie.

Klimat Afryki Równikowej sprawia, że okres wegetacyjny w Tanzanii wynosi 12 miesięcy. Stanowi to doskonałą możliwość uprawy zbóż oraz warzyw i owoców stanowiących żywność dla człowieka. Mimo, że potencjał krajów Afryki Wschodniej w odniesieniu do produkcji żywności jest bardzo wysoki, głód stanowi nieodłączny problem wielu mieszkańców Tanzanii. Ta paradoksalna sytuacja spowodowana brakiem właściwej strategii rozwoju rolnictwa i dystrybucji żywności sprawia, że 29% dzieci poniżej 5 roku życia jest niedożywionych.

W ostatnich latach wielu mieszkańców Tanzanii, zmieniając styl życia, zaczyna bezkrytycznie przyjmować negatywne postawy zdrowotne typowe dla świata zachodniego.Obserwuje się stały wzrost spożycia wysoko przetworzonej żywności oraz napojów słodzonych. Prowadzi to do zwiększenia częstości występowania chorób cywilizacyjnych takich, jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, które dotąd kojarzone były z krajami rozwiniętymi.

Do zakażenia mikroorganizmami dochodzi podczas spożywania nieumytych warzyw i owoców oraz brudnej wody. Brak edukacji na temat zapobiegania inwazji sprawia, że niemal 80% ludności cierpi na choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego.

 

Dziecko spożywające Coca-Colę

Koncerny spożywcze zdobywając rynek afrykański sprzedają wysoko przetworzoną żywność w bardzo niskich cenach.Prowadzi to do sytuacji, w których butelka napoju Coca-cola jest tańsza niż butelka wody mineralnej i stanowi codzienny napój wielu osób. Istotnym problemem związanym z bezpieczeństwem żywnościowym jest narażenie mieszkańców Tanzanii na inwazję pasożytów jelitowych.

Jednym z celów naszej fundacji jest promowanie bezpieczeństwa żywnościowego. Planujemy edukację mieszkańców Kiabakari w zakresie higieny przyjmowanych pokarmów. Zamierzamy instruować, jak uniknąć zakażenia pasożytami jelitowymi. Pragniemy także ukazywać korzyści płynące ze spożywanych posiłków zamiast wysoko przetworzonej żywności agresywnie promowanej przez zachodnie koncerny.

powrót