Tazama Na Tabasamu- Spójrz i Uśmiechnij Się

Pełny tytuł projektu: Tazama na Tabasamu” (Spójrz i uśmiechnij się) – Klinika okulistyczno-dentystyczna w Kiabakari skutecznym ratunkiem na pustyni świadczeń zdrowotnych tego typu dla społeczności północno-zachodniej Tanzanii.

Tytuł projektu w języku angielskim : „Tazama na Tabasamu” (Look and Smile) – Eye and dental clinic in Kiabakari – an effective rescue measure in the desert of the medical services of this nature for the socjety of north –western Tanzania.

W wyniku realizacji projektu, wybudowano pierwszą i jedyną tego typu w regionie, tak nowoczesną i wyposażoną klinikę okulistyczno – stomatologiczną, która służy  mieszkańcom Kiabakari, oraz okolicznych wiosek i przyjezdnym pacjentom, którzy przybywają do kliniki przemierzając nie raz długie kilometry na wieść o przyjeździe lekarzy.

 

    
 

Oddano i wyposażono pomieszczenia kliniki zgodnie z przeznaczeniem ( 1 gabinet stomatologiczny, 1 gabinet okulistyczny, 2 sale badań, pokój zabiegowy, sterylizatornię, poczekalnię, gabinety przyjęć pacjentów, węzeł sanitarny i magazynek. Uprzątnięto otoczenie budynku, wywieziono gruz oraz dokonano nasadzeń wokół budynku.

 

    
 

Zorganizowano i przeprowadzono 6 tematycznych bloków szkoleniowych ( w tym 4 bloki okulistyczne i 2 stomatologiczne dla 15 pracowników ośrodka zdrowia, którzy w czasie nieobecności lekarzy będą przeprowadzali badania i dobierali okulary dla pacjentów. Szkolenie prowadzili okulista, optometrystka oraz stomatolog z Polski.

 

     
 

Na zakończenie projektu w ramach Edukacji Globalnej zorganizowano wystawę oraz szereg pogadanek tematycznych w środowisku medycznym. Wygłoszono referat na temat sytuacji zdrowotnej mieszkańców Tanzanii  oraz realizacji projektu na Zebraniu Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Okulistyki i Optowmetrii, oraz przeprowadzono pogadanki wśród społeczności polskiej na temat poziomu opieki zdrowotnej w Tanzanii, ze szczególnym uwzględnieniem okulistyki i stomatologii.

Rezultaty projektu zostały osiągnięte w 100% Realizacja projektu na długie lata umożliwi funkcjonowanie kliniki i zabezpieczenie okulistyczno- stomatologiczne dla mieszkańców  Kiabakari oraz Regionu Mara. Diagnostyka, dobór okularów, ekstrakcja zębów oraz  edukacja będą prowadzone na miejscu przez miejscowy personel, natomiast kilka razu w roku do Kiabakari będą wyjeżdżali okuliści i stomatolodzy z Polski na leczenie zachowawcze, oraz prowadzenie zabiegów tak stomatologicznych, jak i okulistycznych.

Projekt został zrealizowany w Tanzanii w Kiabakari w okresie od 01.04.2016 r do 31.12.2016.

Projekt „Spójrz i Uśmiechnij Się” zakończono i rozliczono w terminie.


Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2016 r.
The Project is co-financed by the Polish development cooperation programme of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland.
Mradi huu umefadhiliwa na mpango wa kiPolandi wa kimaendeleo wa Wizara ya Mambo ya Nje ya Jamhuri ya Poland.
Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

powrót