Ili Wawe Na Afya – Aby Zdrowie Mieli

Pełny tytuł projektu : „Ili Wawe Na Afya” (Aby zdrowie mieli) -Wzrost poziomu opieki medycznej mieszkańców Kiabakari i dystryktu Butiama w Tanzanii

Tytuł projektu w języku angielskim : „Ili Wawe Na Afya” (That they may have health) – The growth of the level of the medicare of the inhabitants of Kiabakari and of the Butiama district in Tanzania

 

 
 

Projekt pt. „Ili Wawe Na Afya” – Aby zdrowie mieli – Wzrost poziomu opieki medycznej mieszkańców Kiabakari i dystryktu Butiama w Tanzanii został w całości zrealizowany w okresie od 01.08.2015 do 31.12.2015r., w miejscowości Kiabakari, region Mara w Tanzanii. W ramach projektu trzej Wolontariusze: Emilia Rutkowska, Dawid Bernaciak oraz Maciej Tysarowski w okresie od 1 października do 31 grudnia 2015 przebywali w Tanzanii i w okresie tym pracowali w ośrodku zdrowia w Kiabakari.

Lekarze przyjęli ambulatoryjnie ponad 3tys pacjentów. U pacjentów badano ciśnienie krwi, poziom cukru, przeprowadzano badania okulistyczne, które były prekursorowymi dla mieszkańców Kiabakari i okolic. Prowadzono badania w kierunku chorób zakaźnych oraz wprowadzono terapię bólu. W czasie pracy w ośrodku zdrowia wolontariusze prowadzili badania krwi, pierwsze w Kiabakari próby krzyżowe mające na celu ocenić możliwości powstania w przyszłości banku krwi dla mieszkańców. Wykonywane były również małe zabiegi chirurgiczne. Prowadzone były badania zakupionym w ramach projektu EKG oraz na szeroką skalę badania z użyciem USG, nie znanego do chwili realizacji projektu w Kiabakari.

Dla kadry ośrodka (15osób) prowadzone były szkolenia w czterech blokach tematycznych. Bloki te to: podstawy intensywnej opieki medycznej i leczenie bólu, ultrasonografia, diagnostyka leczenia nadciśnienia i cukrzycy oraz krew i krwiolecznictwo. Natomiast dla mieszkańców Kiabakari i okolicy, prowadzone były szkolenia z higieny, ze szczególnym uwzględnieniem jamy ustnej i narządu wzroku. Odbywały się również dodatkowe szkolenie w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców z higieny narządu ruchu (kłopoty z kręgosłupem związane z noszeniem ciężarów na głowie). Prowadzono również działania obejmujące inicjatywę edukacyjną. Wolontariusze prowadzili blog, a w Polsce zostały zorganizowane trzy wystawy tematyczne.

Projekt „Aby Zdrowie Mieli” został zrealizowany w Tanzanii w Kiabakari w okresie od 01.08.2015 r do 31.12.2015.
Projekt zakończono i rozliczono w terminie.


Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2015r.
The Project is co-financed by the Polish development cooperation programme of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland.
Mradi huu umefadhiliwa na mpango wa kiPolandi wa kimaendeleo wa Wizara ya Mambo ya Nje ya Jamhuri ya Poland.
Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

powrót